March 2008

TAJEMSTVÍ TMAVÉHO DOMU

12. march 2008 at 20:25 ♣ REFERÁTY atd.
Tajemství tmavého domu
Tento příběh se odehrává jednoho tmavého zimního večera v tajemné ulici, která nesla název ghost street (ulice strašidel). Malý chlapec Tomáš se sám stratí za mlhy v této ulici a potká ho to, o čem vám teď právě povyprávím.
Jednoho chladného zimního večera (konkrétně 12.12.1826), kdy nikdo z čepice neodhalil ani kousíček ucha, jaká byla zima, se malému chlapci Tomáškovi přihodilo to, co by ho ještě ani ve snu nenapadlo. Protože již padal sníh a na zemi ho také bylo asi pět centimetrů. Tomášek si se svou dřevěnou kačenkou, kterou za sebou táhl na provázku ,vyrazil na procházku právě tou temnou álejí ulice ghost street.
Začalo to opravdu podivně. Najednou se zvedla obrovská mlha. Každý utíkal domů , nebo se schoval někam do úkrytu. Mlha byla stále sytější, až nakonec nebylo vidět ani na špičku nosu. Tomášek věděl , že něco není v pořádku, ale nic si nepřipouštěl. Začalo mu být divné, že neslyší klapot podpatků zimních bot dam v norkovém kožichu a hlasy lidí, které se dělily o své starosti i radosti se svými přáteli. Slyšel jen vrzání dřevěných koleček své kačenky. Šel dál a jak nebylo už vůbec nikam vidět, ani nevěděl kam jde. Díky tomu ani nevěděl , že po ulicích chodí muž v černém dlouhém plášti (který za ním vlál), velkým černým kloboukem a černým deštníkem o který se opíral jako o hůl. Byl to opravdu velice tajemný muž. Nikdo o něm nic nevěděl , jen pouze , že ten kdo ho potkal, se už mezi živé nikdy nevrátil a tak , že se mu musejí obloukem vyhýbat. Hned jak se zvedla ta mlha, opravdu bílá a neprůsvitná jako mléko, všem lidem to došlo. Jen Tomášek o tom nic nevěděl a tak se stalo to, co se stát nemělo!
Možná se divíte, proč nikdo chlapce nevaroval, ale když jim došlo co se jim může stát, každý se staral jen o sebe. Kudy tajemný můž prošel, tam spadla třeba lampa, nebo spadlo pár větví ze stromu.
Tomášek šel stále álejí se stále zvětšujícím se strachem až to nevydržel. Zvolal: ,,mamí!" za chvíli zase ,,tatí!" Nikdo se neozýval. S pláčem se schoulil do klubíčka. Najednou k němu přistoupil tajemný muž. Zprvu byl příjemný a na pohled hodný, ale jen co si hocha získal svými řečmi, že ho dovede k mamince, ukázal tajemný muž svou pravou tvář. Už s ním nezacházel jako dřív.Schoval se i s Tomáškem pod černý plášť a ten jako by je odnesl až do tmavého domu.
Tomášek nic z cesty nevěděl a tak mu dlouho trvalo, než se zorientoval. Jiný chlapec v jeho věku by jistě nevěděl kde je, ale Tomášek se už dům poznal. Byli pouze na rohu ulice - v domě, ve kterém si hrával (možná se budete divit), na číšníka. Tam ho tajemný muž zamknul do jedné z mnoha již neobývaných místností. Tomášek se hodně bránil, ale dospělému člověku se dítě ubránit nemůže.
Tajemný muž byl ve skutečnosti obyčejný muž, kterého zradila jeho láska a tak přestal komunikovat s lidmi a začal trápit dospělé tím, že jim unášel děti. Své kořisti si vybíral jen tam, kde byl nějaký starý opuštěný dům. Tam kořist nechal svému osudu , aniž by u ní byl. Tentokrát se vše odehrálo hodně v noci a tak Tajemný muž přespal na staré zaprášené pohovce.
Hned druhý den ráno, ale začaly na velké dubové dveře klepat nějaké osoby. Byli to mladí manželé, kterí chtěli tento dům koupit. S panem Kolomazníkem,z realitní kanceláře Kolomazník a spol., měli vyjednanou prohlídku tohoto domu. Pan Kolomazník se ale nedostavil. Zapomněl jim zavolat , že má horečku a že mu doktor nakázal zůstat doma. Tajemný muž tedy šel otevřít s domněnkou, že mu sama řišla další kořist. Opět je mile uvedl do domu. Přitom si budoucí majitelé všimli, že se vpředsíni za zavřenými dveřmi ozývá jemné volání. Tajemný muž - vydávaný se za p. Kolomazníka začal zakrývat dveře svým vlastním tělem. Oba manželé si toho všimli,ale nedali na sobě zatím nic znát. Pan Hadrbolec se s napravým p. Kolomazníkem vydali na obhlídku interiéru domu.
Mezitím se paní Hadrbolcová pokoušela otevřít zamčené dveře sponkou z vlasů. Podařlo se jí to a když otevřela dveře, Tomášek vykřikl radostí. To neměl dělat, protože si toho tajemný muž všiml. Začala bitva s nádobím nádobím, která vyvrcholila upadnutím zlého muže do bezvědomí, po úderu pánvičkou, která bohužel náraz nevydržela.
Všichni utekli z domu a pan Hadrbolec zavolal policii, která Tajemného muže dopadla a soud mu udělil doživotní vězení.
S pomocí Tomáškova navigování, ho mladí manželé dovedli zpět domů, k jeho vystrašeným rodičům. Všichni měli obrovskou radost, která se nedá ani popsat. Tak se stali Tomáškovi rodiče a odvážní Hadrbolcovi nejlepšími přáteli.

HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY

12. march 2008 at 20:15 ♣ REFERÁTY atd.
HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY - 1. DÍL
Napsal : Jaroslav Foglar
Hlavní postavy : Rikitan, Vilík, Jiřík
1. díl knížky Jaroslava Foglara ,,HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY" vypráví o bratrstvu ,,Hoši od Bobří řeky" a jejich činech.
Navíc v knížce je pod kapitolou ve které chlapci plní bobříky vysvětlen úkol pro získání bobříka.
13. března odpoledne se Jiřík s Vilíkem setkali s ,,novočtvrťáky" (chlapci z Nové čtvrti). Jeden z ,,novočtvrťáků" vykopl Jiříkovi fotbalový míč a začal si s ním bez dovolení kopat. Jiřík si to nenechal líbit a tak se strhla bitka. Po dlouhém zápasu nakonec Jiřík vyhrál. Chlapci ale přišli domů pozdě na oběd a ještě byl Jiřík špinavý a roztrhaný. I přesto jim ale rodiče dovolili odpolední procházku venku. Tam poprvé poznali Rikitana. Strávili s ním zábavné odpoledne a chtěli s ním i na výlet. Rikitan jim řekl, ať vezmou své nejlepší přátele a druhý den podniknou výlet.
Na výletě si chlapci užili spoustu legrace. Mirek dokonce objevil neobývanou jeskyni. Všichni se k ní šli podívat a nakonec ji pojmenovali Roklí hrobového ticha. Zanedlouho hochy napadlo, že založí bratrstvo. Rikitan tedy sepsal úmluvu, kterou zakopal k seschlému stromu u jeskyně.
Později si koupili stejné oblečení,stany a Rikitan jim dokonce dal i odznaky. (Peníze na oblečení a stany si sami vydělali brigádami - roznášením letáků apod.)
Rikitan jim vyprávěl příběh o Royovi, který chlapce velice zaujal, chtěli si být s Royem rovni. Proto Rikitan vymyslel soutěž o 13 bobříků. (Jeden bobřík na 14 dní). Každý bobřík má svůj barevý knoflík - každý kdo splní bobříka dostane knoflík. Podle toho pojmenovali bratrstvo ,,HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY".
,,Bobří hráz" - jejich klubovna je pivovaru v altánku, který si přizpůsobili.
Riktan pro hochy uspořádal několika týdenní výlet - přes prázdniny. Tam si teprve hoši užily legraci, dobrodružství, ale také poznaly strach a napětí.
Brzy nastala zima a hochům začalo do altánku zatékat. Proto Rikitan rychle sháněl nějaké vhodné prostory. V domě ,, U modrého hroznu" na půdě (v bývalé prádelně) je našel. Pan domácí souhlasil s pronajetím prostor. Sice si je musely trochu přestavět a uspořádat, ale nakonec se jim klubovna , kterou nazvali ,,renč" povedla.
Tato knížka je určena nejen chlapcům, ale i dívkám , které chtělí zažít dobrodružství.
CHLAPCI LOVILI TYTO BOBŘÍKY :
 • ŽLUTÉHO - bobřík mrštnosti
 • SVĚTLEZELENÉHO - bobřík míření
 • ČERNÉHO - bobřík záchrany
 • ČERVENÉHO - bobřík plavce
 • TMAVOMODRÉHO - bobřík dobrých činů
 • TMAVOHNĚDÉHO - bobřík odvahy
 • TMAVOZELENÉHO - bobřík květin
 • ORANŽOVÉHO - bobřík velkého mlčení
 • RŮŽOVÉHO - bobřík samoty
 • FIALOVÉHO - bobřík zručnosti
 • SVĚTLEMODRÉHO - bobřík síly
 • SVĚTLEHNĚDÉHO - bobřík hladu
 • BÍLÉHO - bobřík ušlechtilosti

! ! ! PROSÍÍÍÍM ČTI ! ! ! ! ! ! POZOR ! ! !

12. march 2008 at 20:11 ♣ REFERÁTY atd.
Veškeré články z této rubriky prosím KOPÍRUJTE POUZE SE ZDROJEM! ! ! !
mějte se hezky a díííííky moc

PERIKLES

3. march 2008 at 12:24 ♣ ŘECKO, EGYPT . . .
PERIKLES 500 - 429 př. n. l. nejvýznamnější athénský státník a politik
 • Syn Xanthippa (athénského vojevůdce)
 • Jeho nepřátele - filosof - sofista Prótagorás z Abdér, historik Hérodotos, básník Sofoklés a sochař Feidiás
 • z prvního manželství dva syny - zemřeli dříve než on
 • V zahraniční politice se zasahoval na venek za celořecké zájmy a obranu řeckých měst před útoky barbarů. Svým postavením dokázal zabránit velikáškým myšlenkám athénského lidu na ovládnutí vzdálenějších území např. Egypta či Kartága
 • Ve složité politice vztahů mezi řeckými státy se snažil zabránit válce se Spartou (sjednání míru na 30 let), ale okázalou demonstrací athénské moci k propuknutí Peloponéské války, která skončila pro Athény porážkou, nemalou měrou přispěl
 • Periklés se také zasloužil o velkou výstavbu v a o rozvoj kultury. Z jeho popudu bylo vybudováno mnoho okázalých veřejných staveb - opevnění Akropole, Parthenón, Propylaje, Odeion, stavby na agoře. V jeho době působili v Athénách nejpřednější umělci, např. Feidiás, Sofoklés, Aischylos a.j.
 • Význam Periklův byl oceňován již ve starověku (např. Plútarchos). V současné době platí za jeden z ideálů státníka a prototyp demokratického vůdce.
Soubor:Bust Pericles Chiaramonti.jpg

PELOPONÉSKÁ VÁLKA

2. march 2008 at 15:10 ♣ ŘECKO, EGYPT . . .
PELOPONÉSKÁ VÁLKA
 • Válka v Řecku - mezi Spartou a Athénami (Sparta - spolek x Athény - námořní spolek)
 • PŘÍČINA : Strach Sparťanů - velká moc Athén
 • ZAČÁTEK VÁLKY : r. 430 př. n. l. - Athény neúspěšně obléhaly Potideu - neúspěšný pokus ovládnout Megaru
 • Společně s obilím připlul do Athén i mor
 • Nedostatek peněz - zvýšení daní - nesouhlas většiny obyvatel
 • I přesto Athény ve válce vyhrály - uzavřen mír mezi Athénami a Spartou
 • Ten ale dlouho nevydržel - Sparta požádala Peršany o finanční pomoc - Peršané pomohli - Sparta začala bojovat proti Athénám
 • V tomto boji ale Athény nevyhrály - uzavřely se Spartou mír za určitých podmínek (např. zboření hradeb okolo Athén apod.)

ŘECKO-PERSKÉ VÁLKY

1. march 2008 at 19:39 ♣ ŘECKO, EGYPT . . .
ŘECKO-PERSKÉ VÁLKY
 • Války mezi ŘECKEM a PERSKOU ŘÍŠÍ
 • Městské Řecké státy kolonizovaly na pobřeží Peršanů. Těm to vadilo - neměli přístup k moři (rybolov, obchody, doprava). Aristagorás z Mílétu zahájil iónské povstání.
 • Městské státy požádaly o pomoc Athény a Spartu. Athény Městským státům pomohly, Sparta ne.
1. bitva - U MARATHÓNU - 490 př. n. l.
* Řekové byli lépe vyzbrojeni - lepší zbraně, brnění
* Počet Peršanů - cca 20 000 vojáků x počet Řeků - cca 10 000 vojáků
černé čáry - Řekové
červené čáry - Peršané
Soubor:Battle of Marathon Greek Double Envelopment.png
2. bitva - U THERMOPYL - 480 př. n. l.
* Počet Peršanů - asi 200 000 vojáků x počet Řeků - asi 7 000 vojáků
* Řekové měli opět dobrou strategii - ta byla vyzrazena zrádcem - VÝHRA PERŠANŮ
3. bitva - U SALAMÍNY - 480 př. n. l.
* námořní bitva
* Počet lodí Peršanů - 500 - 900 x počet lodí Řeků - 200 - 350
* Lodě Peršanů - velké, těžké , pomalé x lodě Řeků - malé, lehké, rychlé
* Když Peršané před Řeky utíkali trvala jim cesta zpět 30 dní. Když pluli do bitvy cesta trvala 18 měsíců
* VÝHRA ŘEKŮ
4. bitva - U PLATAJE - 479 př. n. l.
* Počet Peršanů - cca 50 000 vojáků x počet Řeků - 30 000
* ÚPLNÁ PORÁŽKA PERŠANŮ

OLDŘICH NOVÝ

1. march 2008 at 18:19 ♣ CELEBRITY

Oldřich Nový

herec, režisér

Datum narození: / datum úmrtí: 07.08.1899 / 15.03.1983 Místo narození: Praha Znamení: Lev
Oldřich Nový (* 7. srpna 1899 Praha; + 15. března 1983 Praha) byl český herec, zpěvák a režisér. Ve svých filmových rolích vytvořil typ elegantního světáka. Snad nejznámější je jeho věta z filmu Kristián: "Zavřete oči, odcházím...".

Oldřich Nový se setkával s herectvím od svých dětských let. Jeho otec, herec a režisér Miloš Nový, ho brával s sebou do divadla. Oldřich se vyučil typografem (sazečem), ale když se později začal objevoval v kabaretu jako zpěvák operet, zařídil mu jeho strýc studium herectví u herce Národního divadla Karla Želenského.

V roce 1919 začínal v operetě a činohře v Ostravě. Od roku 1920 působil v brněnském Národním divadle. Tam strávil celkem 16 let. Nejprve jako herec, pak i jako režisér. V roce 1928 uvedl jako režisér úplně nový typ představení - muzikál. V polovině 30. let přesídlil do Prahy, kde otevřel svoje Nové divadlo a začal se také častěji objevovat před filmovou kamerou.

Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 začalo těžké období jeho života. Jeho žena Alice Nováková byla Židovka. Nový jí zcela jistě zachránil život, neboť se s ním odmítl rozvést. V roce 1944 byli oba zatčeni a převezení do koncetračního tábora. Po válce se Oldřich Nový k filmu vrátil, ale po roce 1948 se objevoval pouze sporadicky. Těžištěm jeho práce se stalo divaldo, úzce spolupracoval s rozhlasem a občas také s televizí.