May 2007

ADIO OBRÁZKY

20. may 2007 at 14:29

VECTORKY

8. may 2007 at 14:42

PIRÁTI

7. may 2007 at 23:09
Piráti na svých rychlých lodích brázdí mořskou hladinu od dob, kdy lidé začali využívatmoře k obchodním cestám - tedy už od starověku. Mezi první piráty patří určitě řečtí námořní lupiči, kterým se říkalo ,,peirates". Z tohoto označení vzniklo slovo pirát, které se ujalo po celém světě.
Na počátku 18. století řádil v Karibiku jeden z nejobávanějších pirátů Edward Teach, zvaný ČERNOVOUS.
FRANCIS DRAKE byl nejslavnějším pirátem ve službách státu. Od anglické královny dostal totiž kaperský list - speciální listinu, která mu povolovala přepadat lodě nepřátel. U břehů Střední a Jižní Ameriky oloupil tolik španělských lodí a na pobřeží tolik osad, že když se roku 1850 vrátil do Anglie, královna ho za přivezený poklad pasovala na rytíře.
Známým a velmiúspěšným pirátem přepadajícím lodě v Indickém oceánu byl Henry Every.
SLAVNÉ PIRÁTKY
pirátství bylo převážně mužskou záležitosti, ale přesto mezi piráty pronikly i některé ženy.
  • Mary Readová a Anne Bonnyová - obě tyto velmi odvážné anglické pirátky se znaly, dokonce bojovaly společně na lodi piráta Jacka Rackhama a byly prý i přítelkyněmi. Chodily výhradně v mužském oblečení.
  • Čeng I Sao neboli Madame Čeng byla manželkou úspěšného pirátského náčelníka Čeng I. Po jeho smrti roku 1807 převzala velení nad obrovskou pirátskou flotilou - zhruba 1800 lodí a 80 tisíc pirátů.
PIRÁTSKÉ VLAJKY
Při útoku piráti zpravidla vyvěšovali pirátské vlajky.
Původně měly rudě červenou barvu, později bývaly převážně černé. Každý ze známých pirátů měl svůj vlastní motiv.
HRDINOVÉ KNIH A FILMŮ
Piráti jsou oblíbení, i když jejich činy nebyly nijak hrdinské. Na životě pirátů nás asi nejvíc zajímá dobrodružství, exotická místa a zakopané poklady.
  • JOHN SILVER (dobrodružný román Poklad na ostrově)
  • KAPITÁN HOOK (divadelní hra Peter Pan, později i film a kniha)
  • JACK SPARROW (filmová série Piráti z Karibiku)
mateřídouška

ZELENÉ KOŘENÍ pro každé vaření

4. may 2007 at 21:53
NAČ JE KOŘENÍ?
Stručně řečeno: povzbuzuje čich, zvyšuje apetit, rozmnožuje vylučování trávicí šťáv a vstřebávání živin, urychluje metabolismus. Bez koření to prostě není ono - představte si bramboračku bez majoránky, štrůdl bez skořice, čínu bez závoru, guláš bez papriky...
CO DOMA POROSTE?
Kdybyste chtěli doma mít veškeré zelené koření domácí provenience, bude to u vás vypadat jako v džungli - tolik bylinek lze bez problémů pěstovat. Nejčetněji je zastoupena čeleď hluchavkovitých: bazalka, dobromysl, levandule, majoránka, různé druhy máty, mateřídouška, rozmarýn, saturejka, šalvěj, tymián, yzop. K mrkvovitým patří kerblík, kopr, koriandr, libeček, petržel. Za hvězdicovité tu je estragon, za brukvovité potočnice. Reprezentanta vavřínovitých - laurus čili bobkový list - doma nevypěstujete, ale můžete ho koupit v běžném květinářství podobně jako zástupce lilkovitých: jednoletá paprika ma minilusky, které dokážou v jídle maxivýkon. Za liliovité si pořiďte pažitku coby základ kuchyně.
Které zelené koření se vyplatí nesít, ale raději koupit jako sazenici? Například levanduli, libeček, majoránku, meduňku, mátu, rozmarýn, šalvěj, pažitku, tymián, yzop. Pěstitelské sebevědomí vám pozvedne stoprocentně řeřicha - ta vzejde i mně!
living
detail květu
oregano
Soubor:Lorbeer.jpg
vavřín
Soubor:Basil 1511.jpg
bazalka
detail
kerblík
Yzop lékařský
yzop
Soubor:Artemisia dracunculus.jpg
estragon
šalvěj lékařská
šalvěj
Soubor:Parsley Flat.jpg
petržel
květ
rozmarýn
Soubor:Menta 12, febrero 2006.jpg
máta
Soubor:Thymian.jpg
tymián
Pažitka pobřežní
pažitka